Aká je moja choroba?
Menièreova choroba je zriedkavé ochorenie vnútorného ucha, pri ktorom vertigo, strata sluchu a tinnitus spôsobujú záchvat vertigo a vnútorného ucha. Tento článok vysvetľuje o príznakoch, príčinách a terapii.
Desivovanie zdobí príznaky
Charakteristika Menièrovej choroby sú závraty. Zrazu sa objavia a vydržia na rôzne dĺžky. Trvanie sa pohybuje od 10 do 20 minút do niekoľkých hodín. Závraty sú sprevádzané nevoľnosťou, potím a veľmi často tiež jednou stratou sluchu v oblasti nízkej tóny a hlbokým tinnitom, ktorý mnohí opisujú ako „hučanie“. Existuje tiež pocit tlaku na postihnuté ucho.
Nie všetky príznaky sa vyskytujú pri každom útoku. V miernej podobe sa príznaky môžu vyskytnúť jednotlivo alebo v rôznych kombináciách.
Frekvencia útokov sa tiež veľmi líši. Niekedy prechádzajú z jedného závratu do ďalších dní, týždňov alebo mesiacov. Stres alebo iné choroby sú tu rozhodujúce.
Postihnuté je 50 až 65. Štatisticky ženy padajú častejšie ako muži.
Príčiny choroby
Aby sme pochopili príčiny, je dôležité vedieť, ako náš rovnovážny orgán funguje a je štruktúrovaný. Na jednej strane rovnovážny orgán pozostáva z troch oblúkov, ktoré stoja pod uhlom 90 °. Takže môžete zachytiť všetky pohyby v miestnosti. Súčasťou rovnovážneho orgánu sú aj ampulky „Utriculus“ a „sacculus“ alebo „veľké vrecká predsiení“ a „malé predsieňové vrecká“. V technickom jazyku sa rovnovážne telo nazýva „vestibulárny aparát“.
Zdroj: wikipedia.org
ako rozpoznávanie na obrázku, rovnovážny orgán a vnútorné uši, „Cochlea“, sú prepojené. Obe štruktúry sú naplnené tvrdou tekutinou, ktorá sa nazýva „perilymph“.
Pri pohybe hlavy sa tekutina pohybuje v našich oblúkoch. Pohyb tekutiny tečie do ampuliek, kde senzorické bunky registrujú pohyb a prechádzajú ho do mozgu pomocou nervových traktov. Pohyb je tam zaregistrovaný.
Čo sa stane pri chorobe?
Čo presne spúšťa Menièrovu chorobu, ešte nebolo konečne objasnené. Je isté, že v vestibulárnom prístroji a vnútornom uchu sa vytvára nadmerný tlak kvapaliny. Pretože v prípade Menièrovej choroby sa vyrába príliš veľa perilymph.
To zaisťuje, že jemné senzorické chĺpky sa ohýbajú na jednej strane v rovnovážnom orgáne. Hlava je v pokojovej polohe, ale mozog prijíma signály, ktoré ho interpretujú ako rotácia. V dôsledku na druhej strane zvýšený tlak zaisťuje, že jemná membrána sa rozplaká vo vnútornom uchu. Táto membrána (tiež nazývaná Reissnerova membrána) oddeľuje rôzne miestnosti vnútorného ucha. Ak sa Perilymph dostane do susedných oblastí vnútorného ucha, naše vlasy, čo znamená, sú bunky podráždené a existujú aj falošné správy. V dôsledku toho sa dotknutá osoba často počuje tinnitus počas záchvatu, ktorý zvyčajne znie hlboko a nevrlý. Pretlak môže tiež viesť k tomu, že vlasy, čo znamená, že bunky nefungujú správne a že po celú dobu závratu dochádza k nízkej strate sluchu. To znamená, že hlboké tóny sú počuť horšie.
Spočiatku, s opustením závratov, vypočutie znova rezignuje a tinnitus znie.
Pri zvýšených záchvatoch môžu byť bunky, čo znamená, že bunky, ktoré majú natrvalo poškodené. V prípade dlhodobej choroby to vedie k pretrvávajúcej strate sluchu, ktorá môže viesť k hluchote.
Demontáž demontáže diagnostika
Na zabezpečenie diagnózy Menièrovej choroby majú lekári prístup k niekoľkým testom. Na začiatku vyšetrenia vždy existuje anamnéza. Nasleduje fyzické vyšetrenie a prieskum stavu ORT, vyšetrenie francúzskych okuliarov a test sluchu. Francúzske okuliare sú merací nástroj, ktorý zväčšuje oči. Oko sa skúma v zášklbe očí.
V teste sluchu je stanovený prah sluchu, t. J. Zvuk, v ktorom pacient vníma hluk. Charakteristika Menièrovej choroby spočíva v tom, že pacient počuje horšie v hlbokej oblasti.
To pomáha všetkým v kombinácii s nevrlým tinnitom, aby sa diagnostika tinnitusu. Je tu dôležité vymedziť stratu sluchu, ktorá je zvyčajne viditeľná prostredníctvom vysokej straty sluchu a vysokej frekvenčnej tinitu.
Demontáž terapie
V akútnych prípadoch sa liečba kortizónom začína v diagnostike Menièrovej choroby. Kortizón pomáha napučiavať postihnutú štruktúru a poskytuje úľavu od symptómov.V dlhodobých prípadoch lieky pomáhajú predchádzať pretlaku v rovnovážnom orgáne a vnútornom uchu. Dávka výrazne kolíše od prípadu k prípadu.
Avšakpre každú formu terapie sa však uplatňuje: Liečenie užívaním liekov nie je možné. Terapia bojuje iba proti príznakom, ale nie príčinou.
Keďže najmä záchvaty s dlhým prírastkom sú tiež psychologicky stresujúce, mnohí pacienti majú úžitok z relaxačných terapií, aby sa lepšie zaoberali trvalým stresom.